Sponsors of the Show

The Society gratefully acknowledges the support it has received through sponsorship and donations as follows.

MAJOR SPONSORS & DONORS

McCONNEL LTD., MILLICHOPE FOUNDATION, NIDERA UK LTD., ROBERT DAVIES MACHINERY LTD., SILVER & CO LTD., K & C YARWOOD LTD., TANNERS WINES LTD., THE TALLY HO at BOULDON. SEVERN EDGE VETERINARY GROUP, NOCK DEIGHTON AGRICULTURAL LLP, MEADOWS FARM VETS LTD.

CONSERVATION

ARBOR VITAE ENVIRONMENT LTD.

HEAVY HORSES

LOCKS GARAGE Champion
P A & D E SISLEY
NSA EVENT BARS
DR & MRS D PERKS
DOOLITTLE & DALLEY LLP
R & D INGRAM, C HAYWOOD and P DOUGHTY

BEEF CATTLE

BLUEFIN INSURANCE LTD. Inter-Breed Group of Four Championship
J R JONES & CO. Inter-Breed Championship

HEREFORDS

HODGES & MOSS
LONGMYND SERVICE STATION
SEVERN EDGE VETERINARY GROUP
BRIGHTWELLS LTD.
JOHN YATES & PARTNERS
DON HALL FARM SERVICES
BALDWINS (Bridgnorth) LTD.

LIMOUSIN

MIKE & SARAH PEARCE (Family Butchers)
WYNNSTAY GROUP PLC
DYKE RUSCOE & HAYES
L H DALTON (HAUGHTON) LTD.
JOHN YATES & PARTNERS

BRITISH BLONDE

J G ANIMAL HEALTH

BRITISH BLUE

CHURCH STRETTON CAR SALES
WALLACE CROOKE & CO.
MEADOWS FARM VETS LTD.
TANNERS WINES LTD.

LONGHORN

DRE & CO.
TANNERS WINES LTD.
FBC MANBY BOWDLER LLP

DEXTER

THE BOYNE ARMS
FRONTIER AGRICULTURE LTD.

NATIVE BREED

ALLFLEX (EUROPE) UK LTD
CARTER JONAS LLP
PAINTERS SOLICITORS

CONTINENTAL

ALLFLEX (EUROPE) UK LTD
CHETTON TIMBER PRODUCTS
TALLIS AMOS GROUP

BEEF CATTLE – ANY BREED

NOCK DEIGHTON AGRICULTURAL LLP

DAIRY CATTLE

OAKWOOD FARM SERVICES Dairy Inter-Breed Championship

HOLSTEINS

OAKWOOD FARM SERVICES Champion
ALTA BREEDERS
GENUS BREEDING
G L W FEEDS LTD.

ANY OTHER BREED & COMMERCIAL DAIRY

OAKWOOD FARM SERVICES Champion
PICKSTOCK TELFORD LTD.
MEADOWS FARM VETS LTD.

JUNIOR HANDLERS

ALTA RBREEDERS
PHILIP DUNNE, MP

SHEEP

FOR FARMERS Inter-Breed Group of Three Championship
FOR FARMERS Inter-Breed Championship
BLUEFIN INSURANCE LTD. Inter-Breed Ewe Lamb Championship

TEXEL

JG ANIMAL HEALTH
SILVER & CO.
SHERRATT FARM SUPPLIES LTD.
STAFFORDSHIRE MEAT PACKERS
JOHN RUTTER
FOR FARMERS

BELTEX

TEME VALLEY TRACTORS LTD.
MIKE & SARAH PEARCE (FAMILY BUTCHERS)
TENBURY FARM SUPPLIES LTD.

SUFFOLK

SHUKERS LANDROVER LUDLOW
SHERRATT FARM SUPPLIES LTD.
EDWARDS AGRICULTURAL SUPPLIES
GARDNERS LTD.

CHAROLLAIS

SHERRATT FARM SUPPLIES LTD.
JOHN MELLINGS
BRIGHTWELLS LTD

LLEYN

DJM CONSULTING
ROXAN DEVELOPMENTS LTD.

BERRICHON

H M SHAKESPEARE

SHROPSHIRE

ROBERT DAVIES MACHINERY LTD.

BLUE TEXEL

MAYCALL & CO. CHARTERED ACCOUNTANTS

CLUN FOREST

McCARTNEYS LLP
WILLIAMS ROUND
NFU OFFICE, LUDLOW
McCARTNEYS LLP

KERRY HILL

DRE & CO.
BLUEFIN INSURANCE LTD.
SHROPSHIRE QUADS

JACOBS

MRS J BOSWORTH

RYELAND

PRESTEIGNE GATES LTD.
BEDSTONE GROWERS

NON-ACCREDITED PURE BRED SHEEP

NOEL PARSONS Champion Trophy
ALLFLEX (EUROPE) LTD.

ANY PURE BRED SHEEP

McCARTNEYS LLP

PRIME BUTCHER’S LAMBS

BURWARTON ESTATES CO. LTD.

COMBINED LIVE/DEAD LAMB CARCASS COMPETITION

FARMERS FRESH LTD., Kenilworth Hire of the chiller cabinet.

PET LAMB & JUNIOR HANDLER

JOHN R THOMAS FLORIST & PET FOODS

SHEARING

HALLS HOLDINGS LTD., THE TALLY HO at BOULDON, R T DALE CONSTRUCTION LTD., TFM FARM & COUNTRY SUPERSTORE, C R AMPHLETT, R T ANTHONY, TEME VALLEY TRACTORS LTD., GRAHAM WARNER SHEEP SCANNING SERVICES, JOHN CAINE CASUALTY CATTLE, RUMENCO LTD., JOHN LEA & SONS., LISTER LTD.

HENRY YATES CEREAL SAMPLE COMPETITION

AGRII RESO LTD.

PIGS

PAINTERS SOLICITORS, A.R. KAYAKING, 7 ENERGY LTD.,
DRE & CO., N FREEMAN

HORSES

RIDDEN HUNTERS

L T & D J WOODHOUSE, MR & MRS A GRIEVE

WORKING HUNTER

EQUI-AMI LTD.
MR & MRS A GRIEVE

RACE HORSE TO RIDING HORSE

MRS A G RUTHERFORD

JUNIOR CLASSES

HEATH FARM MEATS

WORKING HUNTER PONIES

BROMDON CARAVAN PARK
MRS M J GEORGE
TERENCE D BAYLISS

MOUNTAIN & MOORLAND WORKING HUNTER PONIES

HELEN BOORMAN

WELSH SECTION A

BREWIN DOLPHIN LTD.

WELSH SECTION B

LLOYDS BANK AGRICULTURE

SHETLANDS

CAROLE CATTLE
AMJED AL-JAFFERY
SEVERN EDGE VETERINARY GROUP
MRS AMANDA LIDDLE
MATRIX CAPITAL LTD.

MOUNTAIN AND MOORLAND PONIES

DRE & CO.
IN THE SADDLE
NAOMI ROBERTS
BREWIN DOLPHIN
MATRIX CAPITAL LTD.

NATIVE PONY BRIDLES SUPREME M & M CHAMPIONSHIP

NATIVE PONY BRIDLES Rose Bowl & Vouchers

RIDDEN COBS

GP CORK & CO.

COLOURED HORSES & PONIES

GRAINGER & WORRALL LTD.
JON LEWIS PHOTOGRAPHY

VETERAN HORSE & PONY

FRESHFIELDS EQUINE RETIREMENT CENTRE
SEVERN EDGE VETERINARY GROUP
VETERAN WELSH PONY & COB SOCIETY

Sashes to winners of both classes presented by Helen Leather

UNAFFILIATED DRESSAGE

THE INKSPOT LUDLOW LTD
LLOYDS BANK AGRICULTURE
ALBRIGHTON FEEDS LTD
PETER MADDOX & ASSOC.LTD

CARRIAGE DRIVING

ALEX & LUCY CARSON-TAYLOR
MR & MRS JLH RICHES
GRAINGER & WORRALL LTD.

JUMPING (UNAFFILIATED)

MR B ROBBINS
MOFFATS SCHOOL
MRS P ROBBINS

JUMPING (AFFILIATED)

GRAINGER & WORRALL LTD
DR K A LEWIS, WESTBURY MEDICAL CENTRE

HORSE & HOUND FOXHUNTER/1.20M OPEN

ROGER EVANS OF PATTINGHAM POTATOES 1st prize
G BUCKINGHAM BAWDEN, TALTREE STOVES 2nd, 4th-6th prize
EJ & KJ BOSWORTH 3rd prize

OPEN MOUNTED FANCY DRESS

MRS EILEEN ASHBY

HANDY HORSE/PONY AGILITY

HURST FARM COTTAGES

YOUNG FARMERS

NOCK DEIGHTON AGRICULTURAL LLP Stock-judging
SEVERN EDGE VETERINARY GROUP Stock-judging
MEADOWS FARM VETS LTD Show Day classes

HOME SECTION

KEITH ALDERSON (Butcher) Produce Open
ROY ROYCROFT Produce Open
MR D TAYLOR Junior Cooks -11 years & under
DAVID OLIVER Junior Cooks – 12-16 years
QUILTERS QUEST, Bridgnorth Handicraft
THE WOOL SHOP, Ludlow Handicraft
VISCOUNTESS BOYNE Straw Hats for Class 22
BENSONS OF LUDLOW Children’s Section
PAUL’S FLOWERS Floral Art

HORTICULTURAL SECTION

FARLOW FARM NURSERY
THE DOWN INN
RUSHMERE FARM SHOP
RICKARDS & SON LTD.
J BERGIUS
MEDWYN’S OF ANGLESEY
DAVID AUSTIN ROSES
CLEOBURY NORTH VILLAGE STORES

VILLAGE GREEN

K M VINE – Ludlow Concert Band

RARE BREED POULTRY DISPLAY

ANNE COYNE & FAMILY

2017 tickets

Save money
buy your advanced tickets now

Please note: tickets are a higher price on the day at the gate