Sponsors of the Show

The Society gratefully acknowledges the support it has received through sponsorship and donations as follows.

MAJOR SPONSORS & DONORS

Show Sponsors

JOHNNY BERGIUS

BURWARTON SHOW 2019

We thank all our sponsors for their generous support which helps make the first Thursday in August such an enjoyable and successful day for all who attend.

GOLD sponsors include

Aaron & Partners Ltd., Clydesdale & Yorkshire Bank, COFCO International, GP Cork Ltd., Halls Holdings, McConnel Ltd., Meadows Farm Vets Ltd., Millichope Foundation, Moule & Co., NFU Mutual, Nock Deighton Agricultural LLP, Robert Davies Machinery, Severn Edge Veterinary Group, Silver & Co., Tanners Wines Ltd.,
K & C Yarwood

SILVER & BRONZE sponsors include

HEAVY HORSES: Locks Garage, PA & DE Sisley, Doolittle & Dalley LLP, Neville Symonds Associates, Dr & Mrs D Perks, Mrs C Haywood, Mrs P Doughty, Ray & Denise Ingram.

INTER-BREED BEEF CHAMPIONSHIPS:

JELF Insurance, JR Jones & Co.

HEREFORD CATTLE:

HL Hutchinsons, Pickstock Telford Ltd.,
Severn Edge Farm Vets, Madeleys Chartered Surveyors, John Yates & Partners, Don Hall Farm Services, Baldwins (Bridgnorth) Ltd.

BRITISH LIMOUSIN CATTLE:

JG Animal Health, M&S Butchers, Wynnstay Group,Dyke, Ruscoe & Hayes, L H Dalton (Haughton) Ltd., John Yates & Partners.

BRITISH BLONDE CATTLE:

Brown & Co., ABP Ltd.

BRITISH BLUE CATTLE:

Wallace Crooke & Co., Church Stretton Car Sales, Meadows Farm Vets Ltd.

LONGHORN CATTLE:

Robert Davies Machinery Ltd., FBC Manby Bowdler LLP,

HIGHLAND CATTLE:

Lloyds Bank, Ian Childe Agricultural, Sutton Maddock Vehicle Rental,

ANY PURE BEEF (Continental Breed):

Chetton Timber Products,, Tallis Amos Group

COMMERCIAL BEEF:

Nock Deighton Agricultural, Meadow Quality Ltd.

INTER-BREED DAIRY CHAMPIONSHIP:

Clydesdale & Yorkshire Bank, Oakwood Farm Services.

HOLSTEIN CATTLE:

Oakwood Farm Services, ALTA RBreeders, Dairyscope, GLW Feeds Ltd.

AOB & COMMERCIAL DAIRY:

Oakwood Farm Services, Meadows Farm Vets.

YOUNG HANDERS:

BEEF Philip Dunne, MP
DAIRY Mawley Town Farm, ALTA RBreeders.

INTER-BREED SHEEP CHAMPIONSHIPS:

JELF Insurance Services,
Aaron & Partners LLP

TEXEL SHEEP:

JG Animal Health, Sherratt Farm Services,
Silver & Co., Staffordshire Meat Packers,
PCS Shropshire Ltd.

BELTEX SHEEP:

Ian Childe Agricultural, Compact Contracting, Wynnstay Agricultural, Oakwood Farm Services, Tenbury Farm Supplies.

SUFFOLK SHEEP:

Shukers Ludlow, Edwards Agricultural Supplies, Sherratt Farm Supplies, Oakwood Farm Services, Maelor Feeds.

BRITISH CHAROLLAIS:

John Mellings

LLEYN SHEEP:

ABP Ltd., DJM Consulting, Wynnstay Group

BRITISH BERRICHON:

ABP Ltd., H M Shakespeare

SHROPSHIRE SHEEP:

Williams Round, Madeleys Chartered Surveyors, RuralTech LLP.

BLUE TEXEL SHEEP:

ABP Ltd., The Inkspot Ludlow Ltd.

CLUN FOREST SHEEP:

McCartneys LLP, NFU Office Ludlow

KERRY HILL SHEEP:

Mr & Mrs J Wardle, Shropshire Quads

JACOB SHEEP:

Mrs J Bosworth

RYELAND SHEEP:

Presteigne Gates, Bedstone Growers

BADGER FACE SHEEP:

Glan Arrow Mill

ANY PURE BRED SHEEP:

McCartneys LLP

BUTCHERS LAMBS:

Burwarton Estates Co. Ltd.

LAMB CARCASS CHILLER:

Farmers Fresh Ltd.

SHEARING COMPETITION:

Halls Holdings, R T Anthony, John Lea & Sons, R T Anthony, G Warner Sheep Scanning Services, Foxley Farm Services, R T Dale Construction, SAMCO (Norton) Ltd, C R Amphlett, Oak Apple Catering, T Cains Mobile Sheep Dipping, Jonathan Caine Casualty Cattle, Tally Ho Bouldon, Lister Equipment, Radnor Hills Water, Shire Bars.

PIGS:

Noel Parsons (Inter-breed Trophy), N Freeman

HENRY YATES CEREALS:

H L Hutchinsons Ltd.

HORSES and PONIES

RIDDEN HUNTERS:

LT & DJ Woodhouse, Mr & Mrs A Grieve

BEST WORKING HUNTERS:

Equiami Ltd., Mr & Mrs A Grieve, R. O. R.: Ludlow Race Club, Mrs A G Rutherford

JUNIOR CLASSES:

Clair Gittens

WORKING HUNTER PONIES:

Mrs M J George

SHETLANDS:

John Sherratt, Carole Cattle Saddlery, Mrs A Liddle, Severn Edge Equine.

MOUNTAIN & MOORLANDS:

In the Saddle Equestrian Hollidays

SUPREME M & M CHAMPIONSHIP:

Native Pony Bridles

RIDDEN COBS:

Amjed Al-Jaffery

CHAPS HORSES & PONIES:

Grainger & Worrall Ltd.

VHS HORSES & PONIES:

Severn Edge Equine Vets, Freshfields Equine Retirement Centre

UNAFFILIATED DRESSAGE:

Albrighton Feeds

CARRIAGE DRIVING:

Mr & Mrs JLH Riches, Grainger & Worrall Ltd.

UNAFFILIATED JUMPING:

Mr & Mrs B Robbins

BS AFFILIATED JUMPING:

Grainger & Worrall Ltd., Shukers Landrover Ludlow, Westbury Medical Practice, Pattingham Potatoes, Taltrees Stoves Ltd.

OPEN MOUNTED FANCY DRESS:

Mrs Eileen Ashby

HANDY HORSE/PONY AGILITY:

Hurst Farm Cottages

YOUNG FARMERS STOCK JUDGING:

Nock Deighton Agricultural LLP, Severn Edge Farm Vets.

YOUNG FARMERS SHOW DAY:

Meadows Farm Vets Ltd. Moule & Co.

RARE BREED POULTRY DISPLAY:

Anne Coyne & Family

HANDCRAFT SECTION:

Keith Alderson Butcher, Roy Roycroft, B D Taylor & Son, David Oliver, Westhope College, The Wool Shop (Ludlow), Space Mobiles Ltd., David Benson Jewellery,
Jane’s Petals & Gifts.

HORTICULTURAL SECTION:

Farlow Farm Nursery, The Down Inn, Rickards & Son Ltd., Medwyns of Angelsey,
Cleobury North Stores, David Austin Roses, Mr J Bergius, Mr R Bostock, Select Seeds.

VILLAGE GREEN:

Mr K M Vine

VINTAGE TRACTORS:

A V Birch Ltd.

OPEN FUND:

Cutts Refrigeration,GO Davies (Westbury) Ltd. Mawley Town Farm, Sandford Carpets, H M Shakespeare, Mr Sweetie & Co., WR Innett, Mr Jonathan Lewis, Mr & Mrs D Marsh.

2019 Tickets

Save money buy your advanced tickets.

Available from 1 May 2019


ADULTS
£15.00 in advance or £17.00 Show day

JUNIORS (12-16 years)
£5.00 at all times


Please note: tickets are a higher price on the day at the gate